Hızlı Kullanım Menüsü

Klima açmak ne kadar tehlikeli olabilir?

Klima açmak ne kadar tehlikeli olabilir?

Klima hiçbirimiz için araç içinde bir tehlike unsuru değildir aslında.

Araç kliması

Çoğu kişi arabaya biner binmez çalıştırdıktan sonra hiç düşünmeden klimayı çalıştırır. Fakat aslında bu hareketin sizin ve etrafınızdakiler için gerçekten hayati derecede tehlikeli olabileceğini biliyor musunuz?

Neden tehlikeli olabilir diye düşünebilirsiniz. Bunun sebebi ise aracımızı park halindeyken camlarını açmamamızdır.

Camları kapalı aracın içerisinden gölge de ya da güneşte de olsa benzen birikir.

Gölgede 400 ila 800 mg benzen birikirken 16 dereceden yüksek bir hava sıcaklığında güneşe koyduysanız, arabada biriken benzen miktarı 2000 ila 4000 miligrama kadar yükselebilir. Bu da izin verilen seviyenin neredeyse 40 kat daha fazlası demek olur.

Benzen solumak birçok organ için tehlike demektir. Karaciğerinize, kemik dokularını ve böbrekleri etkiler. Organizmadan benzenin atılması çok uzun sürer.

Arabaların kullanım kılavuzlarında klimayı çalıştırmadan önce camları açmalısınız diye bir bilgilendirme vardır ama neden bunu yapmamız gerektiği yazmaz.

Tıbbi açıklaması:

Klima, soğuk hava üflemeye başlayana kadar, öncelikle içeride ısınan havayı ve beraberinde benzeni dışarı üfler. Benzen kansere yol açan zehirli bir maddedir.

Arabaya oturduğunuzda ve klimayı çalıştırdığınızda herhangi bir koku almıyor dahi olsanız camlarınızı açın ve 1-2 dakika klima çalışırken açık bırakın. Böylelikle gelen benzen ve sıcak hava dışarıya atılmış olmaktadır.

Bu bilgi doğrultusunda umarız klima açma konusunda yazdıklarımızı daha sağlıklı bir yaşam için uygularsınız.

3 Temmuz 2017 / tarafından / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.