Hızlı Kullanım Menüsü

SEAT ‘dan dev adım

SEAT ‘dan dev adım

SEAT, çevresel ayak izini Ekomotiv fabrika planı çerçevesinde %50 azaltmayı 2025 yılı sonlarına kadar planlıyor. Şirket bu iş için yaklaşık 23 Milyon Avro değerinde yatırım yaptı.

SEAT çevresel ayak izini 2025 yılına kadar yarıya indirmeyi hedefleyen , 2010 yılı tüketim ve emisyon değerlerinden hareketle yola çıkarak başlattığı projesini hayat geçirdi. 2016 yılı öncesinde beş temel çevresel performans göstergesinde (enerji ve su tüketimi; atık, uçucu bileşen ve karbondioksit üretimi) yüzde 33,6 oranında iyileşme kaydetmeyi başaran Seat bu sayede, çevresel etkisini 2018 yılına kadar yüzde 25 oranında azaltma hedefine de iki yıl önce ulaşmış oldu.

SEAT’ın otomotiv üretimindeki çevresel stratejilerini belirleyen Ekomotiv Fabrika planı kapsamında bu iyileştirmeler gerçekleştirildi. Plan, emisyon oranlarını da en düşük seviyeye indirmeyi amaçlayan bir dizi önlem ve projeyi kapsıyor. Aynı zamanda da şirketin tüm üretim süreçlerinde kaynak verimliliğini azami ölçüye çıkarıyor.

2011 yılında yürürlüğe koyulan plan sayesinde üretim süreçlerinde ortaya çıkan ısının geri kazanımı, verimli havalandırma sistemi & ısı yalıtımı, biyolojik yakıtla çalışan harici ısı kaynakları ve yeşil enerji kullanımı gibi yöntemler sayesinde karbondioksit emisyonlarını yüzde 66,2 oranında azaltmayı başardı.

Ambalaj malzemelerini ayrıştırıp, üretim sürecinde kullanılan bazı çözücüleri ve cila maddelerini değiştirmek suretiyle atık üretimini yüzde 41,4; uçucu bileşen üretimini ise yüzde 16,2 oranında azaltan SEAT harcanan malzemeler konusunda da ciddi bir tasarrufa gitti. Ayrıca bazı üretim süreçlerinde daha az ısı kullanıp, otomobillerin su geçirmezliklerinin kontrol edildiği yağmur testlerinde kullanılan filtreleri de değiştirerek enerji kullanımını yüzde 21,7; su kullanımını ise yüzde 22,5 oranında düşürdü.

Ekomotiv Fabrika planı gibi girişimler sayesinde SEAT, üretilen otomobil başına enerji tüketimini 2010 yılından bu yana yüzde 20 oranında azaltmayı başardı. Avrupa’daki sektör ortalamasına kıyasla SEAT otomobil üretiminde yarı yarıya daha az enerji kullanıyor, yüzde 23 oranında daha az su tüketiyor ve yüzde 65 oranında da daha az karbondioksit salınımı yapıyor.

LED aydınlatma, üretim tesisleri & atölyelerde daha iyi ısı yalıtımı, sıcak-soğuk havanın havalandırmada kullanmak amacıyla geri kazanımı, şirketin bu bağlamda yürürlüğe koyduğu önlemlerden yalnızca birkaçı. Buna ek olarak, SEAT’ın enerji kullanımının yüzde 50’si, elektrik tüketiminin ise tamamı yenilenebilir kaynaklardan karşılanıyor.

15 Haziran 2017 / tarafından / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.